Ada Ülkeleri

Ada ülkeleri

Dünyada en çok bildiğimiz ada ülkeleri, İngiltere, Yeni Zelanda, Japonya, Küba, Malezya, Tayvan ve Filipinler’dir. Ancak dünyadaki ada ülkeleri bunlardan ibaret değildir. Dünyadaki ada ülkeleri ülkeleri şunlardır:

 1. Antiqua ve Barbuda

 2. Bahamalar

 3. Barbados

 4. Büyük Britanya

 5. Dominika

 6. Dominik Cumhuriyeti

 7. Doğu Timor

 8. Endonezya

 9. Faroe Adaları

 10. Fiji

 11. Flipinler

 12. Grenada

 13. Haiti

 14. İrlanda

 15. İzlanda

 16. Jamaika

17. Japonya

18. Kapo Verde

 19. Kıbrıs

20. Kiribati

 21. Komor Adaları

22. Küba

 23. Madagaskar

24. Maldivler

25. Malezya

26. Malta

27. Marshall Adaları

28. Mikronezya

 29. Nauru

30. Palau

 31. Papua Yeni Gine

32. Samoa

33. Sao Tome ve Principe

34. Seyşel Adaları

 35. Solomon Adaları

 36. Sri Lanka

 37. Tahiti

38. Tayvan

39. Tonga

40. Trinidad ve Tobago

 41. Tuvalu

42. Vanuatu

 43. Yeni Kal

 44. Yeni Zelanda

Şimdi bu ada ülkelerinden seçtiğimiz birkaç tanesi hakkında bilgi verelim:

1. Flipinler:

Dünyanın ada ülkeleri arasında yer alan Flipinler, 7645 ada ve adacıktan oluşmuştur. Pasifik okyanusunun batısında yer alan Filipinler, bir güneydoğu asya ülkesidir ve başkenti Manila’dır.

Başkent Manila’ya Türkiye’den direkt ya da aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Filipinlere vizesiz gidebilir ve otuz gün süre ile vizesiz kalabilir, ülke içinde seyehat edebilirsiniz.

Ada ülkelerinden biri olan Filipinlerde Haziran ve Eylül ayları arasında muson yağmurları etkili olsa da genel olarak yıl boyunca hava sıcaklığı 25-35 derece arasında seyretmektedir. Bu nedenle Türkiye’de Filipinlere gitmek için en ideal aylar kış aylarıdır.

2. Kiribati:

Ada ülkeleri arasında yer alan Kiribati, batı pasifikte, büyük okyanusun orta kesiminde yer alan ve otuzüç adet mercan adasından oluşan bir ülkedir. Başkenti, Tarawa’dır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu başkentte yaşamaktadır.

Kiribati’ye gitmek için vize alınması gerekmektedir.Para birimleri, Kiribati dolarıdır. Resmi dilleri Kiribatice ve İngilizcedir. Doğal kaynaklarının azlığından dolayı ülke ekonomisi gelişmemiştir.

Kiribati’nin doğu ucu tarih çizgisine sınır olduğundan yeni bir güne ilk giren ülkedir.

Ülkede tropikal iklim hüküm sürmektedir. Hava her zaman sıcak ve nemlidir. Yıl boyunca sıcaklık değişmediği için Kiribati’ye her zaman seyehat edilebilir.

3. Seyşel Adaları:

Ada ülkeleri arasında yer alan Seyşel Adaları, Hint Okyanusunda, Afrika’nın doğusundaki Madagaskar ülkesinin de doğusunda yer alan bir ada ülkesidir. Ülke, dünyanın en küçük ülkelerinden biridir.

Seyşel Adalarının nüfusu sadece 95000 kişidir, ancak her yıl en az yarım milyon turisti ağırlamaktadır. Ülkede iki mevsim yaşanmaktadır. Yağışlı ve kurak mevsim…

Seyşellerin para birimi Seyşeller Rupisidir. Resmi dili, Creole dili, aslında bir çeşit Fransızca. Başkenti, Victoria’dır.

Seyşeller, vize istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkeye girebilmek için, uçakta göçmenlik formunu doldurmanız yeterli olacaktır.Seyşellerin turizm dışında başka geliri olmadığı için oldukça pahalı bir ülkedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir