Balmumu Heykeli

Balmumu Heykeli

Balmumu heykeli yapımına ilk kez Romalılar döneminde başlanmıştır. Romalılar, kolay şekil almasından dolayı balmumu ile ölen kişilerin yüz kalıplarını almışlar ve bu kalıpları kullanarak balmumundan heykel yapmaya başlamışlardır.

Gerçek boyutlarında balmumu heykeli yapımı ise, ilk kez Fransa’da A. Benoist’in 14. Lui’nin büstünü yapmasıyla başlamıştır.

Günümüzde balmumu heykeli yapımı için kullanılan teknikler ve heykel ustasının yeteneği ile aslından ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi heykeller yapılmaktadır.

O halde balmumu heykeli nasıl yapılır?

Balmumu Heykeli Yapımı:

Balmumu heykelinin yapımına başlarken, öncelikle heykeli yapılacak kişinin yüz kalıbı çıkarılır ve vücut ölçüleri belirlenir. Eğer heykeli yapılacak kişi hayatta değilse değişik açılardan çekilmiş fotoğraflarından yararlanılır. Heykeli yapılacak olan kişi hayatta ise çok sayıda ölçüm yapılarak vücut ölçüleri belirlenir. Yapılacak olan heykelin pozisyonu belirlenmişse, bu pozisyona uygun olarak kişinin farklı açılardan fotoğrafları çekilir.

Ölçüler alınıp fotoğraflarda çekildikten sonra balmumu heykelinin yapımı için metal bir iskelet hazırlanır. Bu iskelete istenilen pozisyon verdirildikten sonra kil kullanılarak alınan ölçülere uygun heykel yapılır. Kilden yapılan bu heykelin üzerinden baş ve gövdenin kalıpları çıkarılır.

Gövde kalıbı, iki parça halinde alçı ile alınır. Bu kalıba camla pekiştirilmiş plastik dökülerek gövde heykeli tamamlanır.

Başın kalıbı, on dört parça halinde alçı ile alınır. Alçı sertleştikten sonra çıkarılarak birleştirilir. Kalıp ters çevrilerek içerisi boya ile renklendirilmiş ve ısıtılmış sıcak balmumu ve japon balmumu karışımı ile doldurulur. Bir saat beklendikten sonra boyun kısmından delik açılarak içindeki donmamış balmumununda donması için yaklaşık bir buçuk saat kadar daha beklenir. Kalıbın içerisindeki balmumunun donduğundan emin olduktan sonra kalıp sökülür ve heykelin başı da hazırlanmış olur.

Kalıptan çıkarılan balmumu heykelinin başı, heykeltraş tarafından işlenerek aslına uygun hale getirilir. Heykelin yüzü şekillendikten sonra gerçek insan saçları sıcak iğne ile tek tek başa eklenir. Figür erkek ise aynı yöntemle sakal ve bıyık ekimi yapılır.

Sıradaki aşama gözlerin yapılmasıdır. Hazırlanan gözler yuvalarına yerleştirilir ve figür renklendirilir. Kırışıklıklar, lekeler ve benler yapılır. Saçları kesilerek şekil verilir.

Son olarak heykelin başı ile gövdesi birleştirilerek kıyafetleri giydirilir.

Balmumu heykeli sergiye hazır hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir