ÇAYIN FAYDALARI

ÇAYIN FAYDALARI, ÇEŞİTLERİ VE DEMLEME ŞEKİLLERİ

Çay, dünyada içecek olarak tüketilen en yaygın bir bitki türüdür. Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmekle birlikte , ülkede yaşayan insanlar arasında neredeyse bir kültür haline gelmiştir. Günlük yaşantımızda vazgeçilmez içeceğimiz olan çayın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çay dediğimizde ilk akla gelen, siyah çay olmakla birlikte,birçok çeşiti ve çeşitlerine göre demleme şekilleri vardır. Uygun bir demleme ve yeteri kadar tüketim ile çay, sağlığa faydalı hale gelebilir. Çayın faydaları, çeşitlerine ve demlenme şekillerine göre farklılık göstermektedir.

O halde çeşitlerine göre çayın faydaları nelerdir? Çay nasıl demlenmelidir? Uygun şekilde demlenen çay nasıl tüketilmelidir?

ÇAYIN ÇEŞİTLERİ

1. Siyah çay

2. Yeşil çay

3. Beyaz çay

 

ÇEŞİTLERİNE GÖRE ÇAYIN FAYDALARI , DEMLEME ŞEKİLLERİ VE TÜKETİMİ:

1.SİYAH ÇAY

Siyah Çayın Faydaları:

Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki uygun şekilde tüketilen siyah çayın faydaları, tahmin edilenin aksine çok fazladır.

O halde siyah çayın faydaları nelerdir?

a. Antioksidan içerir.

b. Metabolizmayı güçlendirir.

c. Çay,sindirim sistemine faydalıdır.

d. Kolon kanserine faydalıdır.

e. Kalp krizi riskini azaltır.

f. Kemik sağlığını korur.

g. Bağışıklık sistemini korur.

h. Diyabet riskini azaltır.

ı. Ağız ve diş sağlığına faydalıdır.

i. Sindirim sistemine faydalıdır.

Siyah Çayın Demleme Şekli ve Tüketimi:

Siyah çayın faydalı hale gelebilmesi için uygun şekilde demlenmeli ve tüketilmelidir. Öncelikle demlemede kireçsiz su kullanılmalı ve suyun iyice kaynadığından emin olunmalıdır. Demliğe yeteri kadar kaynamış su doldurulduktan sonra her bir bardak için iki çay kaşığı olacak şekilde çay ilave edilmelidir. Kısık ateşte 10-12 dakika demlenmeye bırakılan çay, yarım saat içerisinde de tüketilmelidir.

Siyah çayın faydalarınınetkin hale gelebilmesi için günde 3-4 bardaktan fazla tüketilmemeli ve çok koyu bir şekilde içilmemelidir.

2. YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın faydaları:

Yeşil çayın faydaları çok eski çağlardan beri bilinmekle birlikte içerdiği besin ve bileşenlerle sağlığımıza inanılmaz derecede katkıda bulunmaktadır.

Yeşil çay, E vitamini açısından çok zengin ve C vitamini kaynağı olan bir bitkidir. Ayrıca içeriğinde krom, manganez,selenyum ve çinko bulunmaktadır.

O halde yeşil çayın faydaları nelerdir?

a. Kalp hastalığına faydalıdır. Kan basıncını düzenler.

b. Kolesterole iyi gelir. Kolesterol seviyesini düzenler.

c. Zayıflamaya yardımcı olur. Metabolizmayı güçlendirir. Bağırsakları çalıştırır.

d. Diyabete faydalıdır. Şeker seviyesini düzenler.

e. Kansere karşı etkilidir.

f. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı korunmada etkilidir.

g. Diş çürümelerini önler. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bakteri, boğaz enfeksiyonu ve diş çürümelerine neden olan virüsleri yok eder. Diş eti hastalıklarına karşı korur.

h. Depresyona karşı etkilidir. Sakinleştirici özelliği vardır.

ı. Anti viral ve anti bakteriyel etkisi sayesinde grip tedavisinde etkilidir.

Yeşil Çayın Demlenme Şekli ve Tüketimi:

Yeşil çayın faydalarını görebilmek için uygun demleme yöntemi çok önemlidir. Yeşil çay diğer çaylardan farklı olarak 80-85 derece suyla demlenir. Bunun için kireçsiz olarak tercih edilen su, iyice kaynadıktan ocaktan alınarak 4-5 dakika beklenir ve 80-85 dereceye gelmesi sağlanır. Yeşil çay bardakta demlenir. Bardağın üzerine yerleştirilen süzgecin içerisine bir miktar yeşil çay koyularak üzerine hazırlanan sıcak su dökülür. 2-3 dakika bekledikten sonra çay içime hazırdır.

Yeşil çayın faydalarının etkili olabilmesi için günde 2-3 kupadan fazla tüketilmemelidir. Ayrıca yeşil çay kafein içerdiği için, bu maddeye karşı hassas olan kişilerin daha dikkatli tüketmesi gereklidir. Aksi takdirde uykusuzluk, huzursuzluk ve baş ağrısına yol açabilir.

3. BEYAZ ÇAY

Beyaz Çayın Faydaları:

Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla aynı bitkiden üretilir. Ancak beyaz çay tek tek el ile toplandığından ve işlem görmediğinden daha doğal ve daha faydalıdır. Kateşin adı verilen antioksidanlar bakımından oldukça zengin olduğu için kanserli hücrelerin oluşumunu engellemesi, beyin gelişimini sağlaması gibi birçok faydaları vardır.

O halde beyaz çayın faydaları nelerdir?

a.  İçerdiği antioksidanlar sayesinde cilt yıpranmalarının önlenmesinde yardımcı olur. Erken yaşlanmaya karşı hücrelerin zarar görmesini engeller.

b. Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

c.  Bağışıklık sistemini korur. Hastalıklardan koruyucu etki gösterir.

d. Tansiyon ve kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olur.

e.  Ağız ve diş sağlığını korur. Dişlerde plak ve çürük oluşumunu önler. Ağızda kötü kokuların oluşmasına neden olan bakterileri öldürür.

f. Kan basıncını düşürerek kalbin korunmasında yardımcı olur.

g. Vücuttaki yağların yakılmasının hızlanması ve kilo verilmesine yardımcı olur.

 h. Virüslere karşı vücudu koruma etkisi vardır.

 ı.  Kan şekeri ve insülin seviyesini düzenler.

 i.  Kemik yapısını güçlendirerel romatizmal hastalıklara karşı olumlu etki gösterir.

Beyaz Çayın Demlenme Şekli Ve Tüketimi:

Beyaz çayın demlenmesi için gerekli olan su kireçsiz ve 80- 85 derece olmalıdır. Bunun için su önceden kaynatılıp ocaktan alınmalı ve 4-5 dakika beklenmelidir. Demliğin veya kupanın içerisine konulan beyaz çayın üzerine uygun sıcaklıktaki su konularak 6 dakika süre ile demlenmesi beklenmelidir. Beyaz çay üç kez demlenmeye müsaittir. Her demlemede demleme süresine 3 dakika eklenmelidir.

İmparator çayı olarak ta bilinen beyaz çayın faydalarının etkin hale gelebilmesi için günde 3 bardağa kadar içilebilir.

ÇAYIN FAYDALARI” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir