Çocuklarda öksürük

Çocuklarda öksürük, çok sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Kış aylarında daha çok görülse de bahar aylarında havaların soğumasıyla birlikte artmakta hatta, yaz aylarında dahi görülmektedir.

Çocuklarda öksürük, kuru öksürük veya balgamlı öksürük şeklinde görülebilir. Bu öksürükler, çocukların sağlığının sigortasıdır diyebiliriz. Öksürüğün nedeni, soğuk algınlığına veya hava değişimine bağlı, geçici bir öksürük olabileceği gibi bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bunun için evde kendi başımıza öksürüğü kesmeye çalışmak yerine, öncelikle uzman bir doktora baş vurmalı ve doktorun önereceği tedavi yöntemi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Çocuklarda öksürük ,pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Öksürüğün çeşidi, nedeni ve ne zamandan beri devam ettiği teşhis ve tedavi yöntemleri açısından önemlidir. Bu nedenle öncelikle öksürüğün nedenleri araştırılmalı ve bu olumsuz etkiler ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklarda öksürük nedenleri:

1. Anne-baba çocukların yanında sigara içiyorsa, çocuklarda öksürük oluşur. Anne-babanın bu kötü alışkanlığından vazgeçmesi ile öksürük kesilebilir.

2. Çocuklarda öksürük viral bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, doktorun önerdiği tedavi yöntemi uygulanırken, bir yandan da çocuğun yattığı odaya buhar uygulanarak oda nemlendirilebilir.

3. Çocuklarda öksürük, alerjik bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle doktor kontrolünde alerjiye neden olan kaynaklar araştırılmalı ve bu nedenlerin ortadan kalkması için doktorun tavsiyesine uyulmalıdır. Ayrıca evdeki toz, mantar ve akarlar iyice temizlenmeli ve ev sık sık havalandırılmalıdır.

Çocuklarda öksürük şekilleri:

1. Kuru öksürük

2. Balgamlı öksürük

1. Çocuklarda kuru öksürük

Çocuklarda öksürük, kuru öksürük şeklinde görülebilir. Çocuklarda kuru öksürüğün nedenleri; alerji, soğuk algınlığı, nezle, grip, burun tıkanıklığı, sinüzüt, astım, bronşit, bademcik ve geniz eti büyümesi olabilir.

Çocuklarda öksürük, geceleri kuru öksürük şeklinde artabilir. Böyle bir durumda doktorunuza sorarak doğal yöntemleri de ek olarak deneyebilirsiniz. Örneğin;

Bir bardak sıcak su içerisine 3-4 adet ayva yaprağını koyarak ağzını kapatın. Ayva yaprakları beş dakika kadar demlendikten sonra suyunu öksüren çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu etkili bir yöntem olmakla birlikte öncelikle doktora başvurmak şarttır.

2. Çocuklarda balgamlı öksürük

Çocukların öksürüğü, balgamlı bir öksürük şeklinde de görülebilir. Balgamlı öksürük, akciğer enfeksiyonlarından kaynaklandığı gibi soğuk algınlığına da bağlı olabilir.

Balgamlı bir öksürükte öksürüğü kesmek yerine balgamın çıkarılmasına yardımcı olmak gerekir.

Böyle bir durumda bolbol ılık sıvı tüketilmeli, sık sık duş aldırılmalı, boğazını yumuşatacak içecekler verilmelidir.

Balgamlı öksüren çocuğunuzu doktorunuza götürüp teşhisi konduktan ve tedavisi başlandıktan sonra, soğuk algınlığına bağlı bir öksürük olduğu teşhisi konmuşsa, tedaviye ek olarak, yine doktorunuza sorarak doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Örneğin;

Elma kabukları ile hazırlanan çay balgamlı öksürüğe iyi gelmektedir. Soyduğunuz elmanın kabuklarını bir miktar karanfil, tarçın ve zencefil ile kaynatın.15 dakika demlenmeye bırakın ve gün içerisinde iki-üç defa olmak üzere öksüren çocuğa içirin. İyi gelecektir.

Çocuklarda öksürük, sık rastlanılan sağlık problemleri arasında yer alır. Bu öksürük, bazen kısa süreli, geçici, akut olmayan bir sağlık sorunu olabileceği gibi, bazen de ateşli, geçmeyen, ağır, yaşam kalitesini düşüren bir öksürükte olabilir. Her iki durumda da evde kendi başımıza çocuklarda öksürüğü kesmeye çalışmak yerine, uzman bir doktordan yardım almak en kısa ve kesin çözümdür. Çocuklar bizim her şeyimizdir. Onların sağlıklı olması için hiç bir şeyi şansa bırakmamalı ve her zaman bir uzmandan destek almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir