DOĞUM SONRASI

DOĞUM SONRASI KADIN VE ERKEKTE DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER

Her anne adayı, doğum sonrası bebeğini kucağına alacağı günü heyecanla bekler ve gebelik sona erdiğinde rahatlayacağını düşünür. Heyecanla beklenen gün geldiğinde gebelik sona erer, aileye küçük bir birey daha katılır. Aileye yeni bir bireyin katılması annede ve babada zihinsel ve duygusal değişikliklere yol açar.

Doğum sonrası, anne adayları gibi baba adayları içinde heyecanlı bir süreçtir. Hayatlarını değiştiren mucize varlık dünyaya geldiğinde, mutluluk ile birlikte birçok duygunun da canlanmasına neden olur. Yaşanan bu değişimler, babanın da duygusal anlamda etkilenmesini sağlar.

DOĞUM SONRASI KADIN:

Doğum sonrası hormonların hızla eski haline dönmeye başlamasıyla birlikte anne, psikolojik dalgalanmalar yaşayabilir. Hormonal değişimlerle birlikte meydana gelen fiziksel ve duygusal değişimler, artan sorumluluklar, endişeler, uykusuz geçen geceler annenin psikolojisini olumsuz anlamda etkileyebilir. Annelik duygusu ile birlikte meydana gelen hormonal değişiklikler, lohusa depresyonuna yol açabilir.

Bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte annenin sosyal hayatında ve aile düzeninde meydana gelen değişiklik, artan sorumluluklar, bebeğine yetersiz kalma hissi, endişe ve korkuyu beraberinde getirir. Anne, bebeğine karşı yetersiz kalacağı hissine kapılarak endişe duyar. Bazı anneler bu durumu kolay atlatırken , bazı anneler depresyon sürecine girebilirler. Bu süreçte gerek aile büyüklerinin, gerekse babanın anneye destek olması çok önemlidir.

Doğum sonrası annenin yaşadığı duygusal dalgalanmalar üç evre halinde ifade edilebilir:

1.  Doğum sonrası annelik hüznü,

2. Doğum sonrası psikozu,

3. Doğum sonrası melankoli,

1. DOĞUM SONRASI ANNELİK HÜZNÜ

Lohusalık sendromu olarak ifade edilen annelik hüznü, geçicidir, doğum sonrası ilk birkaç gün içinde başlar ve bir iki hafta sürer. Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bu süreçte annenin desteklenmesi gerekir. Gerektiğinde işin uzmanından destek alınması gerekir.

Annelik hüznünün belirtileri:

1. Duygularda ani değişiklik,

2. Ağlama, bunalma, huzursuzluk, memnuniyetsizlik,

3. Uykusuzluk,

4. Bebeğe karşı duygu eksikliği ve emzirmek istememe,

5. Eşe karşı soğukluk ve tahammül edememe

2. DOĞUM SONRASI PSİKOZU

Doğum sonrası psikozu, lohusalık döneminin en ağır depresyon şeklidir. Bu dönemde annenin mutlaka işin uzmanından psikolojik destek alması gerekir.

Annede psikoz belirtileri:

1. Bebeğe zarar verebilme duygusu,

2. Bebeğe dokunamama,

3. Halisünasyon görme,

4. Düşünce bozukluğu,

5. Takıntılı olma

3. DOĞUM SONRASI MELANKOLİ

Doğum sonrası melankoli, doğum yapan annelerin % 80’inde görülür. Bu süreç bir iki hafta sürebilir. Sürenin uzaması halinde işin uzmanından psikolojik destek almak gerekir.Bu dönemde ailenin anneye desteği çok öemlidir ve sürekli birinin refakat etmesi gerekir.

Annede melankoli belirtileri:

1. Sürekli ağlama ve mutsuz olma, üzgün görünme,

2. Sinirlilik

3. İştahsızlık,

Doğum sonrası annelik hüznü, doğum sonrası psikozu ve melankoli ile ilgili ifade edilen bu belirtiler , yeni doğum yapmış bir anne için kesinlikle bir teşhis değildir. Mutlaka işin uzmanından destek alınması gerekir.

DOĞUM SONRASI ERKEK

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda meydana gelen fizyolojik değişikliklerle birlikte hormonal ve duygusal anlamda meydana gelen değişiklikler babayı da ilgilendirmektedir.

Annenin ilgisinin ve zamanının büyük bir kısmını bebekle geçirmesi, beklentilerin karşılanmaması, erkekte hayal kırıklığı ile birlikte depresyona yol açabilmektedir.

Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte, erkeğin depresyona girme nedenleri:

1. Aileye yeni katılan bebekle birlikte artan masraflar,

2. Yoğun bir iş temposunun ardından uykusuz geceler,

3. Evdeki aile büyükleri ve kendisiyle ilgilenemeyen bir eş,

Aileye yeni katılan bebekle birlikte, erkekte depresyon belirtileri:

1. Mutsuzluk, huzursuzluk,

2. Sinirlilik, gerginlik,

3. Kendisini soyutlama, durgunluk, az konuşma,

4. İşinde başarısızlık, performansında düşüş,

5. İştah ve uyku problemi

Doğum sonrası depresyon yaşayan erkeklerin bir kısmı kendisini tamamen işine verip evden uzaklaşırken bazıları da bu durumla başetmeye çalışıyor.

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi yeni doğan bebekle birlikte bazı psikolojik sorunlar yaşayan erkeklerinde işin uzmanından yardım alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir