NEMRUT HEYKELLERİ

NEMRUT HEYKELLERİ

Nemrut Heykelleri Nerededir?

Nemrut heykelleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman ilinin Kahta ilçesi sınırlarında bulunan, Nemrut Dağı’ndadır.

Nemrut Dağı, Adıyamanın Kahta ilçesinde yer alır ve torosların bir uzantısıdır. Nemrut Dağı,zirvesinde yer alan tarihi nemrut heykelleriyle bilinmektedir. Nemrut heykellerinin tüm dünyada ilgi görmesi ile UNESCO tarafından dünya mirası listesine girmiş tir. Bu anlamda Nemrut Heykelleri dünyanın sekizinci harikasıdır.

Nemrut Dağı , üzeride barındırdığı dev nemrut heykellerinin yanısıra , dünyanın en muhteşem gün doğumu ve gün batımının seyredildiği bir dağdır.

Nemrut Heykellerinin Tarihi Özellikleri:

Nemrut Dağının 2150 metrelik zirvesinde bulunan tapınakta, 5 tanrıyı temsil eden,8-10 metre yüksekliğinde nemrut heykelleri vardır. Nemrut heykellerinin, Kommagene Uygarlığı’na ait olduğu ve Kommagene kralı 1. Antiochos tarafından yapıldığı keşfedilmiştir.

Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos, tanrılarına ve atalarına minnettarlığını göstermek için nemrut heykellerini yaptırmıştır.

I. Antiochos Kommagenenin en önemli krallarından biridir. I. Antiochos, anne tarafından Büyük İskender’den yani Yunan-Makedonya’dan , baba tarafından da Darios yani Pers’ten gelmektedir. Bu nedenle I. Antiochos, yeni bir din kurmak istemiş, batılı Yunanlıların dini ile doğulu Perslerin dinini birleştirmeyi hedeflemiştir. I. Antiochos böylece bir dünya dini yaratacak ve Nemrut dağını da bu dinin merkezi yapacaktı. Bu sayede Bu dini buradan tüm dünyaya yayacaktı. Kendiside dünyaya hükmederek ölümsüzlüğe kavuşacaktı. Bu nedenlede kendisini tanrı ilan etmişti.

Kommagene Kralı I. Antiochos, Nemrut Dağı’nın tepesine kendisi için büyük bir anıt mezar, mezar odasının üzerine de kırma taşlardan oluşan bir tümülüs ve etrafınada kutsal alanlar yaptırmıştır. Doğu, batı ve kuzey terasları olarak adlandırılan bu kutsal alanlarda 8-10 metre yüksekliğinde görkemli nemrut heykelleri, kabartmalar ve yazıtlar bulunmaktadır. Nemrut heykelleri bir aslan ve bir kartal heykeliyle başlar ve aynı düzende biter. Aslan heykeli, yeryüzündeki gücü, kartal ise tanrıların habercisidir ve gökyüzünün gücünü temsil eder.

Nemrut Dağının zirvesinde yer alan nemrut heykellerinin sıralanışı:

1. Aslan ve Kartal heykeli

2. Kral I. Antiochos (Theos)

3. Fortuna (Theichye Kommagene- Tanrıça)

4. Zeus (Oromasdes)

5. Apollo (Mithras-Helios-Hermes)

6. Herakles (Ares-Artagnes)

7.Aslan ve kartal heykeli

I. Antiochos atalarından gelen etnik farklılığı birleştirerek,annesi Yunan, babası Pers olduğu için nemrut heykellerinin yüzünü doğuya ve batıya çevirmiştir. Ayrca nemrut heykellerinin isimleri grekçe ve persçe yazılmıştır.

NEMRUT HEYKELLERİ” için bir yorum

  • Ağustos 14, 2018 tarihinde, saat 3:23 pm
    Permalink

    👍🏻Şimdi daha çok merak ettim. Mutlaka gideceğim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir