Türk Ünlü Kadınlar

TÜRK ÜNLÜ KADINLAR

Türk tarihine imza atan, türk kadınının cesaretini ve gücünü simgeleyen Türk ünlü kadınlar ilklere imza atarak Türkiye’nin gururu olmuşlar ve tüm dünyaya örnek olmuşlardır.

İlklere imza atan bu Türk ünlü kadınlar dünya kadınlarıyla karşılaştırıldığında tarin önemli bir noktasında yer aldıkları ve tarihin akışını değiştirdikleri görülmektedir.

Cesaretleri, hırsları,kendilerine güvenleri, girimci ruhları ve sanatsal yönleri ile Türk tarihine adlarını yazdırmayı bildiler ve asla bir kadın ve insan olduklarını unutmadılar.

Peki Türk tarihinde ilklere imza atan ve iz bırakan bu Türk ünlü kadınlar kimlerdir?

1. Zübeyde Hanım (1857-1923)

Türk ünlü kadınların başında ilk sırayı Zübeyde Hanım alır. Zübeyde Hanım Türk tarihini değiştiren, cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesidir.

2. Halide Edip Adıvar (1884-1964)

Türk Ünlü Kadınlarından biri olan Halide Edip Adıvar, öğretmen,yazar, şair, akademisyen ve siyasetçidir. İyi bir hatip olması nedeniyle ülkenin işgali sırasında halkı cesaretlendirecek konuşmalar yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında cephede bilfiil görev yaparak onbaşı rütbesi almıştır.

3. Sabiha Gökçen

Türkiye’de ilklere imza atan Türk ünlü kadınlarından biri de Sabiha Gökçen’dir.

Sabiha Gökçen, 1912 yılında Türkiye’nin ilk uçağını kullanan ilk kadın pilotumuzdur.

4. Benal Arıman

Kadınlara seçilme hakkının verilmesinden sonra bu hakkı ilk kullanan ve milletvekili olan Benal Arıman Türkiye’nin ilk kadın milletvekili olarak tarihe adını yazdırmış ve Türk ünlü kadınlar arasına girmiştir.

4. Afife Jale (1902-1941)

İlk kadın tiyatrocusu olan Afife Jale Türk ünlü kadınlardandır.

5. Nene Hatun (1857-1955)

Erzurum muharebesi sırasında kundaktaki bebeğini evde bırakarak Aziziye Tabyasını düşmana karşı savunmak için cephede savaşan ve tarihe adını yazdıran Türk ünlü kadınlardandır.

6. Süreyya Ağaoğlu

Türk ünlü kadınlarından olan Süreyya Ağaoğlu tarihimizin ilk kadın avukatıdır.

7. Sabiha Bengütaş

Türk ünlü kadınlarından olan Sabiha Bengütaş ilk kadın heykeltraşımızdır. Atatürk, İsmet İnönü, Abdülhak Hamit, Ahmet Haşim, Bedia Muvahhit gibi kişilerin heykellerini yapmıştır.

8. Filiz Dinçmen

Türk ünlü kadınlar arasına ismini yazdıran Filiz Dinçmen, ilk kadın büyükelçidir.

9. Leman Bozkurt Altınçekiç (1933-2001)

İlk kadın jet pilotu olan Leman Bozkurt Altınçekiç, aynı zamanda NATO kuvvetlerinin de ilk ve tek kadın jet pilotu olarak Türk ünlü kadınlar arasına girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir