Uludaz Tepesi Ve Uğur Böcekleri

Çocukluğumuzdan beri uğur böcekleri görünce sevinir bize uğur getireceğini düşünürüz, elimize alır dilek tutar ve uçururuz. Uğur böceklerinin bize şans getireceğini düşünürüz.

Uğur böcekleri, kırmızı kanatlı bir böcektir. Uğur böcekleri çoğunlukla kırmızı üzeri siyah beneklidir. Küçük ve benekli bir tür olan uğur böcekleri genellikle 2 veya 7 beneklidir. Boyları yaklaşık 0.5 cm dir.

Uğur Böcekleri Ne Yer?

Uğur böcekleri bitkilere zarar veren yaprak bitlerini yiyerek beslenirler. Bir uğur böceği günde 50-100 yaprak biti yiyerek beslenir. Dişi uğur böcekleri larvalarını yaprakları yaprakların üzerine bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar da yaprak bitlerini yerler.

Parlak renkli canlılar genellikle zehirli olurlar. Uğur böceklerinin parlak renklerini gören düşmanları onların zehirli olduklarını düşünerek uzak dururlar. Ayrıca uğur böcekleri iyi uçarlar, kendilerine zarar vereceğini düşündükleri diğer canlılar yaklaşınca, rahatsız edildiklerinde bacaklarını toplayarak yere düşerler ve ölü takliti yaparak pis bir koku salgılarlar.

Uğur böceklerinin ömrü ortalama bir yıldır. Kışın yaprak çürüntülerinin altında kış uykusuna yatarak kışı geçirirler.

Uğur böcekleri ülkemizin birçok yerinde bulunmakla birlikte Kahramanmaraş’ın Uludaz Tepesinde adeta koloniler halinde yaşamaktadırlar.

Uludaz Tepesi Nerededir?

Uludaz Tepesi, Kahramanmaraş’ın güneyinde , şehir merkezine 65 km uzaklıkta, 2259 m rakımlı , bulutlarla kaplı zirvesi ve uğur böcekleri ile bölgenin doğa turizmini canlandımaktadır.

Uludaz Tepesinde Yaşayan Uğur Böceklerinin Türü

Uludaz Tepesinde yaşayan uğur böceklerinin türü, yedi noktalı uğur böcekleri olarak bilinen Coccinellidae familyasına ait türlerin en önemlisidir. Mevsimsel olarak göç eden çok hareketli bir türdür. Kışın metabolizmalarını dondurarak kış uykusuna yatan Uludaz Tepesindeki bu uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye renkli ve canlı bir görüntü kazandırırlar.

Uğur böcekleri, yazın yaprakların arasında uçuşarak bitkilere zarar veren, tarım zararlısı olarak bilinen yaprak bitleri, beyaz sinek ve trips ile beslenirler.

Uğur Böcekleri Nerelerde Yaşarlar?

Uludaz Tepesinde yaşayan uğur böceklerine, taş altlarında , gevşek bir ağaç kabuğunun altında, kuytu yerlerde 50-100 tanesi birarada toplu olarak rastlayabilirsiniz.

Uludaz Tepesi Kahramanmaraş’ın uğurlu tepesidir. Uğur böcekleri Uludaz sarayının sultanlarıdır. Hangi kayayı kımıldatsanız altında öbek öbek uludaz tepesinin sultanlarını, uğurlu uğur böceklerini görürsünüz.

Uğur Böcekleri Neden Uğurludur?

Uğur böceklerinin uğurlu sayılması ile ilgili bir rivayete göre, bir zamanlar insanların bahçelerini zararlı böcekler istila etmiş ve bitkilere hep zarar vermişler. İnsanlar büyük bir çaresizlik içinde mücadele etmeye çalışırken uğur böcekleri ortaya çıkmış.Bitkilerin yetişmesine engel olan nekadar zararlı yaprak biti, beyaz sinek ve trips varsa hepsini yiyerek yok etmişler. O günden sonrada uğur böcekleri uğurlu kabul edilmiş. Uğur böceklerinin uğurlu olması insanları büyük bir dertten kurtarmasına bağlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir